[6/1] Charlie Ciuch Ciuch, czyli o bajkach dla dzieci

Czy ktokolwiek nie widział kiedyś bajki animowanej o Lokomotywie Charliem? Sama oglądałam ją jako dobranockę codziennie przed spaniem, a jego przygody były dla mnie tym, co chciałam przeżyć. Ale do sedna.

20707199_10212844676009145_1398090401_o

Charlie Ciuch Ciuch to książeczka dla dzieci, której głównymi bohaterami są właśnie Lokomotywa Charlie oraz maszynista Bob. Bob odkrywa, że Charlie nie jest zwykłą lokomotywą. Odkąd maszynista wie, że Lokomotywa żyje, zaprzyjaźniają się. Ale nadchodzi także złowrogi moment, w którym Charlie zostaje zamieniony na nowszy model. I tu zaczynają się schody.

Ciężko recenzuje się książeczkę dla dzieci. Gdzie tu jakaś akcja? Gdzie tu jakieś emocje? Dla dorosłego pewnie to tylko nic nie znaczące parę stron, ale pamiętajmy, że dzieci odbierają trochę inaczej te wszystkie wydarzenia.

Czy dzieci przeżywają emocje? Tak. W szczególności, kiedy ich najukochańszy bohater umiera lub zostaje wykluczony. Przecież wszyscy pamiętamy Mufasę, którego tratują konie. I daję głowę, że każdy, ale to każdy płakał przy tej scenie. Przy Charliem Ciuch Ciuch jest dokładnie to samo. Kiedy zostaje odstawiony na bocznice, czujemy smutek i ciężar, który Lokomotywie towarzyszy.

Bajki dla dzieci muszą być napisane prostym i zrozumiałym językiem. Brak zdań złożonych, dużo prostych i krótkich dialogów wzbogaca bajkę. Dla dzieci jest ona jak najbardziej zrozumiała.

Jeśli chodzi o wydanie bajki – ilustracje mnie trochę przeraziły. Dużo bardziej wolę wersję animowaną, gdzie Charlie przypomina pogodną lokomotywę, a nie złowieszczą bestię. Dla mnie to jest jedyny minus tego wydania.

Czy poleciłabym tę bajkę dzieciom? Oczywiście, że tak! Jeśli ktokolwiek nie zna jeszcze przygód Charliego Lokomotywy, to zapraszam do lektury – w gronie tych najmłodszych i trochę starszych też.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “[6/1] Charlie Ciuch Ciuch, czyli o bajkach dla dzieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s